تبلیغات
انجمن زیست شناسی پیام نور مرند - نابودی ویروس ایدز با زهر زنبور

نابودی ویروس ایدز با زهر زنبور

محققان آمریکایی دریافته اند، زهر زنبور قادر به از بین بردن ویروس اچ آی وی بدون آسیب زدن به سلول های بدن است؛ این یافته می‌تواند به توسعه روش های درمانی جدید از جمله تولید ژل های واژینال با خاصیت ضد ایدز منجر شود.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطالعه صورت گرفته توسط محققان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد، ملیتین (melittin)‌ یا سم موجود در نیش زنبور قادر به از بین بردن ویروس ایدز است.

ملیتین موجود در زهر زنبور به نانوذرات کوچکتر از ویروس ایدز متصل شدند؛ این نانوذرات سمی با ایجاد سوراخ در لایه خارجی، ویروس را نابود می کنند، اما از اندازه مناسب برای آسیب زدن به سلول های بدن برخوردار نیستند.

«جاشوآ هوود» یکی از نویسندگان این تحقیق ابراز امیدواری می کند که نتایج این تحقیق بتواند بعنوان یک ابزار پیشگیری از انتقال ویروس ایدز کاربرد داشته باشد.

محققان معتقدند که تزریق این نانوذرات به بدن افراد اچ آی وی مثبت، کارآیی بالاتری به نسبت داروهای متداول ایدز خواهد داشت و بهترین حالت استفاده از این مواد، مصرف ژل موضعی واژینال است؛ آزمایش بالینی ژل ضد ایدز به زودی آغاز خواهد شد.

نتایج این تحقیق در مجله Antiviral Therapy‌ منتشر شده است.[ سه شنبه 15 مرداد 1392 ] [ 12:07 ق.ظ ] [ مرتضی علی ]